Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Historia biblioteki

Gminna Biblioteka Publiczna w Jeziorzanach  istnieje od 1948 roku. Założona została przez kierowniczkę Biblioteki Powiatowej w Łukowie Marię Kiernicką. Biblioteka zajmowała jedno pomieszczenie o powierzchni 25 m² w Szkole Podstawowej . Wyposażona była bardzo skromnie - w 2 regały, 2 krzesła i stolik.
W 1949 roku powstały pierwsze punkty biblioteczne w Lendzie i w Podlodówce, dopiero w 1974 powstały następne: w Skarbicierzu, Stoczku Kockim, Przytocznie i Woli Blizockiej. Cztery lata później założono jeszcze dwa punkty biblioteczne w Walentynowie i w Krępie. Było już ich siedem. Z biegiem lat jednak punktów ubywało. Z powodu słabej sytuacji finansowej w 2002 roku rozwiązano trzy ostatnie punkty biblioteczne w Blizocinie, Skarbicierzu i w Kępie.
    Biblioteka przechodziła różne koleje losu, często zmieniały się lokale i pracownicy biblioteki. Pierwszym kierownikiem była Jadwiga Buczyńska, oddelegowana z Gromadzkiej Rady Narodowej. Pracowała trzy dni w tygodniu. Następnie w bibliotece pracowały: Janina Madejska, Maria Wójcicka, Maria Giemza, Teresa Krzyżanowska, Teresa Kulik, Krystyna Wójcicka, Zofia Pietraszek, Elżbieta Strzelecka, Stefania Karwowska, Barbara Morawik, Danuta Kępa, Zofia Szymanek, a od 2009r. Małgorzata Szabelska. 
    W roku 1993 uchwałą Rady Gminy Jeziorzany połączono Gminny Ośrodek Kultury i Bibliotekę Publiczną w jeden zakład budżetowy. Z dniem 1 stycznia 2009 roku GBP w Jeziorzanach znów stała się jednostką samodzielną. Oprócz gromadzenia, przechowywania i udostępniania zbiorów biblioteka prowadzi inne formy pracy kulturalnej i oświatowej. Organizowane są lekcje biblioteczne, szczególnie dla dzieci z pierwszych klas szkół podstawowych mające na celu zapoznanie z zasadami korzystania z biblioteki, korzystania z komputera i Internetu, prezentowanie zbiorów bibliotecznych jak i innych form pracy biblioteki. Często odbywają się konkursy dla czytelników, spotkania okolicznościowe z np. twórcami ludowymi, pisarzami, wystawy tematyczne zazwyczaj przygotowywane z pomocą czytelników, w szczególności dzieci. 
    Biblioteka gromadzi publikacje, książki, czasopisma, artykuły itp. dotyczące zarówno regionu, w którym się znajduje jak i powiatu czy województwa. 
Gminna Biblioteka Publiczna w Jeziorzanach jest jedyną tego typu placówką na terenie gminy ( bez filii ). Znajduje się w centrum miejscowości i jest dobrze znana wszystkim mieszkańcom gminy.
Biblioteka jest czynna przez 5 dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku) przez 8 godzin dziennie. W bibliotece pracuje jedna bibliotekarka (cały etat), sprzątaczka  i księgowa (w niepełnym wymiarze czasu)
W styczniu 2010 roku zakupiony został program biblioteczny MAK. Od tego czasu rozpoczęto komputeryzację zbiorów.

     Rok 2010 to szereg praktycznych szkoleń  w związku z udziałem w programie Programu Rozwoju Bibliotek. Program Rozwoju Bibliotek prowadzi Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Fundusze do programu pochodzą z grantu przekazanego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności przez Fundację Billa i Melindy Gates i są przeznaczane na wyposażenie bibliotek w sprzęt informatyczny, cykl praktycznych szkoleń, wzmacnianie środowiska bibliotecznego, promocję bibliotek. Nasza biblioteka zakwalifikowała się już w I rundzie tego programu jako Biblioteka Partnerska Biblioteki w Firleju  i otrzymała sprzęt komputerowy, urządzenie wielofunkcyjne i drukarkę oraz cyfrowy aparat fotograficzny. Rok 2010 to także początek informacji o bibliotece w Internecie. Od tego czasu informujemy naszych użytkowników o działaniach biblioteki na stronach internetowych i portalach społecznościowych.

Udział w Programie Rozwoju Bibliotek ze specjalistycznymi szkoleniami bibliotekarzy oraz nowoczesnym sprzętem komputerowym stał się zaczątkiem nieszablonowych pomysłów na pracę z czytelnikami i pozyskiwaniem środków na realizację kreatywnych projektów. Jednym z nich był projekt dla młodzieży, realizowany wspólnie z Centrum Edukacji Obywatelskiej, pod nazwą „Ślady przeszłości”. Młodzież podjęła temat „Życie naszych przodków w czasie II wojny światowej”. Rezultaty podjętych działań, wspomnienia kombatantów oraz zbiór zebranych  materiałów zaprezentowane zostały na Kongresie Bibliotek Publicznych w Warszawie.

W 2017 roku władze gminy podjęły decyzję o zagospodarowaniu budynku po szkole podstawowej.  Obiekt wybudowany w 1936 roku przez mieszkańców służył jako szkoła przez blisko 80 lat. Po likwidacji placówki, przez kilka lat budynek stał opustoszały i powoli następowała jego dewastacja. W związku z tym zrodził się pomysł, aby uratować go i stworzyć lokal, służący potrzebom kulturalnym mieszkańców.


Projekt miał  na celu efektywne wykorzystanie potencjału dziedzictwa kulturowego w osiągnięciu korzyści społecznych i gospodarczych w wymiarze lokalnym.
W ramach realizacji projektu została stworzona infrastruktura o swoistym klimacie, unikatowej formie i stylu. Niewykorzystywany budynek po dawnej szkole podstawowej został przebudowany i dostosowany do nowo powstającego centrum spotkań i nowej siedziby biblioteki.

Całkowita wartość projektu opiewała na kwotę 1 608 870,56 zł, z czego kwota dofinansowania ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014–2020, z działania 7.1 Dziedzictwo kulturowe i naturalne wynosiła 1 239 096,44 zł.

Uroczystość otwarcia nowej siedziby biblioteki odbyła się 5 września 2019 roku.

Dzięki przeprowadzce zyskaliśmy przestronne i nowoczesne wnętrza. Dwukrotnie zwiększyła się powierzchnia użytkowa biblioteki. Użytkownicy mają lepszy dostęp do budynku i swobodę poruszania się wewnątrz, gdyż obiekt jest w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Wnętrza budynku wprowadzają w krainę czarów Alicji, pozwalają na podróż w czasie, gdzie w spokoju można pobudzić wyobraźnię i oddać się realizacji pasji czy zainteresowań.  Jest to miejsce tętniące życiem, chętnie odwiedzane przez dzieci, młodzież i dorosłych, a także turystów.

W budynku znajduje się czytelnia i kącik dla dzieci z tzw. wyspą, na której znajduje się huśtawka, kolorowe pufy, skrzynie w kształcie książek, będące niesamowitą atrakcją dla najmłodszych. Jest też mała sala spotkań oraz duża sala widowiskowa.
Są one wykorzystywane zarówno podczas kameralnych spotkań typu spotkania
DKK czy warsztaty dla seniorów, jak też na duże imprezy widowiskowe – koncerty, spektakle, zajęcia dla dzieci, spotkania autorskie. Sala komputerowa wyposażona jest w 12 stanowisk. Użytkownicy mogą bezpłatnie korzystać z komputera i Internetu.

Księgozbiór biblioteki, liczący ponad dwanaście tysięcy pozycji, umieszczono na nowych, pięknych regałach. Na ścianach znajdują się ciekawe grafiki, barwne oświetlenie, lustra w tematyce Alicji w Krainie Czarów. Kolorowe krzesła i fotele oraz kanapa przyciągają uwagę użytkowników i zapraszają do korzystania.

Dziś wokół biblioteki gromadzą się różne grupy użytkowników, od przedszkolaków do seniorów, co pozwala integrować mieszkańców i inspirować do działania. Rezultatem kilku projektów było także zawiązanie się grupy kobiet, które pod nazwą „Pracownia dobrych pomysłów” spotykają się i tworzą rękodzieło.

GBP w Jeziorzanach jest instytucją przyjazną i spełniającą oczekiwania użytkowników. Czynna 5 dni w tygodniu od godziny 9.00 do 19.00, służy pomocą w zakresie czytelnictwa, informacji, edukacji i kultury. Żywo wspiera też promocję tradycji oraz historii regionu i kraju. W nowej aranżacji stara się stwarzać warunki przychylne pracy, nauce, ale też rozrywce i odpoczynkowi.

Projekt „Utworzenie centrum spotkań w gminie Jeziorzany – biblioteka w Jeziorzanach” realizowany w ramach Osi Priorytetowej 7 OCHRONA DZIEDZICTWA KULTUROWEGO I NATURALNEGO, Działania 7.1 Dziedzictwo kulturowe i naturalne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

image.png

 

Pogoda

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Zegar

Facebook

 

KLUB WIEDZY

Książka na telefon

PROJEKT

Projekt "Z Jeziorzan na spotkania z kulturą" w ramach Programu Kultura Dostępna dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego".