Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

BIBLIOTEKA

Gminna Biblioteka Publiczna w Jeziorzanach istnieje od ponad pół wieku, gdyż jej początki sięgają 1948 roku. Jej założycielką była kierowniczka Biblioteki Powiatowej w Łukowie pani Maria Kiernicka. Początki nie były łatwe. Biblioteka nie mając własnego lokum zmuszona była funkcjonować w budynku starej Szkoły Podstawowej w Jeziorzanach przy ulicy Babiej, zajmując jedno małe pomieszczenie o powierzchni 25 m². Na jej skromne, ówczesne wyposażenie przypadały: 2 regały, 2 krzesła oraz jeden stolik. Od 1949 roku bibliotece przybywały punkty biblioteczne. Było ich wszystkich siedem. W 2002 roku wskutek złej sytuacji finansowej rozwiązano trzy ostatnie. Z ciekawostek należy wspomnieć, że pod koniec 1952 r. biblioteka posiadała księgozbiór w ilości 2413 woluminów. Pierwszą książką wpisaną od inwentarza była książka A.Lampe pt. „Myśli o dawnej Polsce”. Pierwszym czytelnikiem była pani Cecylia Adameczek. Przez kolejne lata istnienia Biblioteka Publiczna w Jeziorzanach przechodziła różne koleje losu, zmieniając swoje lokale oraz pracowników biblioteki. Pierwszym kierownikiem była pani Jadwiga Buczyńska oddelegowana z Gromadzkiej Rady Narodowej. Pracowała ona trzy dni w tygodniu. Następnie w bibliotece pracowały kolejno : pani Janina Madejska, pani Maria Wójcicka, pani Maria Giemza, pani Teresa Krzyżanowska, pani Teresa Kulig, pani Krystyna Wójcicka, pani Zofia Pietraszek, pani Elżbieta Strzelecka, pani Stefania Karwowska, pani Barbara Morawik, pani Danuta Kępa, pani Zofia Szymanek i od 2009 roku do chwili obecnej pani Małgorzata Szabelska.
W 1993 r. uchwałą Rady Gminy Jeziorzany połączono bibliotekę z Gminnym Ośrodkiem Kultury. 1 stycznia 2009 r. biblioteka znowu stała się samodzielną jednostką kultury.
Oprócz gromadzenia, przechowywania i udostępnienia zbiorów biblioteka prowadzi różnorodne formy pracy kulturalnej i oświatowej. Są to lekcje biblioteczne, spotkania autorskie, wystawy tematyczne, konkursy, zajęcia i warsztaty dla dzieci i dorosłych. Biblioteka zajmuje się również gromadzeniem i upowszechnianiem materiałów o tematyce regionalnej. Gromadzi wycinki prasowe oraz foldery. Ponadto prowadzi kronikę środowiskowo-biblioteczną, fotografie Jeziorzan i okolic. Gminna Biblioteka Publiczna w Jeziorzanach jest jedyną tego typu placówką na terenie gminy. Znajduje się w centrum miejscowości. Bardzo dobrze znana jest wszystkim mieszkańcom gminy. Jest czynna od poniedziałku do piątku od 8.00 do 17.00. Udział biblioteki w Programie Rozwoju Bibliotek ze specjalistycznymi szkoleniami bibliotekarzy oraz nowoczesnym sprzętem komputerowym dał początek nieszablonowym pomysłom na pracę z czytelnikami oraz na pozyskiwanie środków na realizację kreatywnych projektów. Jednym z nich był projekt dla młodzieży pod nazwą „Ślady przeszłości”, realizowany wspólnie z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Młodzież podjęła w nim temat „Życie naszych przodków w czasie II wojny światowej”. Rezultaty podjętych działań, wspomnienia kombatantów oraz zbiór materiałów zaprezentowane zostały na Kongresie Bibliotek Publicznych w Warszawie.
W 2017 r. władze gminy podjęły decyzję o zagospodarowaniu budynku po szkole podstawowej. Obiekt wybudowany w 1936 r. przez mieszkańców służył jako szkoła przez pawie 80 lat. Po likwidacji tej placówki, budynek stał opustoszały, wskutek czego uległ dewastacji. Postanowiono uratować go i stworzyć nowy lokal, który ma służyć potrzebom kulturalnym mieszkańcom gminy. Budynek został przebudowany i dostosowany do nowo powstającego centrum spotkań oraz do nowej siedziby biblioteki. Całkowita wartość projektu opiewała na kwotę 1 608 870,56 zł.
Uroczyste otwarcie nowej siedziby biblioteki miało miejsce 5 września 2019 r.
Dzięki przeprowadzce do nowoczesnego lokalu zyskaliśmy przestronne oraz nowocześnie zaprojektowane wnętrza. Nasi czytelnicy mają łatwy i lepszy dostęp do budynku, mogą swobodnie poruszać się wewnątrz lokalu, gdyż obiekt został w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
Z ciekawostek wspomnieć należy tutaj o fakcie, iż wnętrza całego budynku biblioteki wprowadzają każdego odwiedzającego w krainę czarów Alicji, pozwalając mu na osobistą podróż w czasie, gdzie w spokoju można pobudzić swoją wyobraźnię i oddać się realizacji własnych pasji czy zainteresowań. Jest to miejsce tętniące życiem, bardzo chętnie odwiedzane przez dzieci, młodzież i dorosłych, a także turystów. W budynku biblioteki znajduje się czytelnia oraz kącik dla dzieci z wyspą, na której są kolorowe pufy, skrzynie w kształcie książek oraz huśtawka, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród najmłodszych czytelników. W bibliotece znajduje się również mała sala spotkań oraz duża sala widowiskowa, które wykorzystywane są podczas kameralnych spotkań typu spotkania DKK czy warsztaty dla seniorów, jak również na duże imprezy widowiskowe takie jak koncerty, spektakle, zajęcia dla dzieci czy spotkania autorskie. Sala komputerowa w bibliotece wyposażona jest w 12 stanowisk. Użytkownicy mogą tutaj bezpłatnie korzystać z komputera oraz z Internetu. Księgozbiór biblioteki, liczący ponad dwanaście tysięcy pozycji znajduje się na nowych, pięknych regałach. Na ścianach wiszą ciekawe grafiki, jest barwne, kolorowe oświetlenie, są lustra w tematyce Alicji w Krainie Czarów. Uwagę odwiedzających naszą bibliotekę przyciąga piękna kanapa oraz kolorowe krzesła i fotele. Obecnie wokół naszej biblioteki gromadzą się różne grupy jej użytkowników, począwszy od przedszkolaków do seniorów, co pozwala na integrację jej mieszkańców oraz na inspirowanie ich do działania.
Ze względu na obecną sytuację związaną z wirusem Covid-19 zapraszamy wszystkich naszych czytelników do śledzenia naszych stron internetowych, gdzie promujemy i udostępniamy wiele działań.

 

Pogoda

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Zegar

Facebook

 

KLUB WIEDZY

Książka na telefon

PROJEKT

Projekt "Z Jeziorzan na spotkania z kulturą" w ramach Programu Kultura Dostępna dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego".