Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Małomiasteczkowo - panorama 13 ulic w Jeziorzanach

Małomiasteczkowo w Jeziorzanach – panorama 13 ulic
W jesienny, dżdżysty, listopadowy dzień zachęcamy do spaceru ulicami Jeziorzan.
Według zaczerpniętych informacji najstarsze z ulic istniały już w XVI wieku. Były to: ulica Budzyń (obecna ulica Warszawska, której nazwę zmieniono po II wojnie światowej), Babia, Browarna, Kościelna oraz Rynek, na którym w przeszłości znajdował się plac targowy. W 1859 roku wyznaczono kolejne ulice - Ogrodową, Błotną, Przejazd, Rybacką, Blizocką, Jeziorną, Młyńską i Folwarczną.
Nazwy poszczególnych ulic w naszej gminie posiadają swoja historię powstania. Ulica Browarna zdobyła swoja nazwę od browarów znajdujących się na tej ulicy. Ulica Kościelna - gdyż przebiegała w pobliżu Kościoła. Warto zaznaczyć, że ongiś na ulicy Babiej mieścił szpital. Ulica Budzyń (Budziń) nazwę swoją zawdzięcza licznym pobudkom, które urządzały jadące wozy, kierując się ku przeprawie przez rzekę Wieprz. Ulica Ogrodowa, gdyż przebiegała pośród ogrodów zamieszkałych tu mieszczan.
Ulica Przejazd, ponieważ można nią przemieścić się z ulicy Młyńskiej na ulicę Browarną. Ulica Błotna - w okresie licznych opadów ulica ta była pełna grzęzawisk , wskutek czego bardzo trudna do przebycia.
Nazwa ulicy Młyńskiej powstała od młyna, który stał na pobliskich łąkach. Z niewiadomych nikomu przyczyn zapadł się, a w miejscu tym powstało jezioro nazwane prze mieszkańców Zapadlisko. Droga prowadząca do tego młyna zrobiona była z bali dębowych.
Reasumując nazwy wszystkich ulic są bardzo trafne i nie ma w ich nazwie żadnego przypadku.
Z ustnego przekazu mieszkańców dowiadujemy się, że stan nawierzchni wyżej wymienionych ulic był bardzo zły. Ulice pokryte byłe głównie nawierzchnią piaszczystą lub był to po prostu bruk. Najbardziej zabłocona była ulica Warszawska, na której wozy często zapadały się w błocie i ciężko było nią przejeżdżać.
Z ciekawostek wspomnieć należy, iż pierwszy asfalt położono w 1967 roku na ulicy Warszawskiej oraz ulicy Rynek, następnie zaś w latach 70-tych na drogach do Blizocina oraz do Michowa. W tym czasie również podniesiono ulicę Warszawską nawet na wysokość 1,5 m w niektórych miejscach. W późniejszych odstępach czasowych przystąpiono do modernizacji pozostałych ulic. Wspomnieć należy o tym, że ulica Młyńska oraz droga z łąkami znajdującymi się za Kościołem tworzą tzw. wałodrogi, których głównym zadaniem jest ochrona miejscowości Jeziorzany przed powodzią.
Ulice Kościelna, Babia, Błotna, Jeziorna, Przejazd, Rybacka, Młyńska, Ogrodowa i Folwarczna swoim wyglądem nie przypominają ulic z minionego okresu. Ich jakość i wygląd znacznie się zmieniły za sprawą Wspólnoty Gruntowej Wsi Jeziorzany, z inicjatywy i funduszy której w latach 2015-2017 ulice te wyłożono kostką brukową.
Opisując ulice należy wspomnieć o nieistniejących już. Była ulica Dołkowa biegnąca od ulicy Warszawskiej do ulicy Folwarcznej, oraz ulica Księża przebiegająca od organistówki do zakrętu tj. część ulicy Babiej. Była również ulica Poprzeczna łącząca ulicę Kościelną z Jeziorną między posesjami Państwa Sobolewskich i Państwa Gałązków. Plac przed kościołem nosił nazwę św. Trójcy.
Zachęcamy wszystkich do spaceru ulicami Jeziorzan.

Pogoda

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Zegar

Facebook

 

KLUB WIEDZY

Książka na telefon

PROJEKT

Projekt "Z Jeziorzan na spotkania z kulturą" w ramach Programu Kultura Dostępna dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego".