Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Ostrów

                      Ostrów

      Zapraszamy na naszą wędrówkę. Kolejnym punktem będzie Ostrów należący do Gminy Michów, ale zawsze związany z Jeziorzanami i wcześniejszymi Łysobykami. Miejscowość położona niedaleko Jeziorzan w malowniczej scenerii pradoliny Wieprza.

      Według zaczerpniętych informacji od tutejszych mieszkańców droga biegnąca przez wieś, która powstała w XV w., stanowiła część traktu z Kocka. Stała tu kiedyś karczma, jednak żaden ślad po niej nie pozostał. Na samym brzegu wsi wznosi się figura Chrystusa dźwigającego krzyż, która została odnowiona. Zrekonstruowano prawą rękę Jezusa (zniszczoną podczas działań wojennych), której wskazujący palec wznosi się w symbolicznym geście wśród pobliskich drzew i trzcin starorzecza. Rzeźba do której podczas wojny strzelali radzieccy żołnierze, posiada ślady po kuli.

      W pobliżu  figury leży kamień na cześć Leona Wyczółkowskiego, który położono w 2015 r. z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Michowa i Urzędu Gminy Michów. Należy wspomnieć, że znajdował się tutaj niegdyś kryty strzechą dworek rodziny Wyczółkowskich   - wybitnego malarza Leona Wyczółkowskiego, który spędził tutaj swoje dzieciństwo. Mały Leon lubił przebywać nad brzegami rzeki Wieprz. Swój wolny czas spędzał na łonie natury. Lubił również jeździć konno. W późniejszych latach swojego życia  nieustannie wspominał swoje dzieciństwo, które uznawał za udane i bardzo szczęśliwe. Często włóczył się po tutejszej okolicy, która wywarła ogromy wpływ na twórczość artysty : wiejski pejzaż z rzeką               i rybakami to charakterystyczny motyw malarza, powtarzający się cyklicznie w jego malarstwie.

Z ustnego przekazu mieszkańców Ostrowa dowiadujemy się, iż nieopodal dworku Wyczółkowskich, w cieniu lipy (którą przedstawiamy na zdjęciu) tworzył sam mistrz Jan Matejko u którego studiował Wyczółkowski w latach 1877-79.

   Z Ostrowem związana jest również historia rodu Jankowskich. Tomasz Jankowski po upadku powstania styczniowego w 1869 roku zostaje pierwszym wójtem w gminie Chudowola, do którego należał ówczesny Michów straciwszy w tym czasie prawa miejskie. Tomasz Jankowski był również pierwszym sędzią gminnym.

 W roku 1929  Aleksander i Marianna Jankowscy ufundowali obraz wraz z całym ołtarzem dla kościoła parafialnego p.w. Św. Trójcy w Łysobykach. Dar ten ufundowano na pamiątkę 50-lecia kapłaństwa Aleksandra Sierpińskiego ówczesnego proboszcza.

Potomkowie Jankowskich organizują zjazdy rodzinne. Odwiedzając Ostrów wspominają dawną świetność majątku. W roku 2017 odbył się III taki zjazd przy odnowionej figurze Chrystusa stojącej kiedyś przy czworakach.

Zachęcamy do odwiedzenia Ostrowa. Miejsce to niezwykle urocze ma w sobie coś magicznego i inspirującego. Odcięte od świata licznymi wylewami Wieprza. Zachowało do dziś swój pierwotny, naturalny, dziewiczy charakter : dzikie kaczki, łabędzie, bocianie gniazda i bobry. Warto przyjechać tutaj i wsłuchać się w odgłosy przyrody. Pobyć na łonie natury.

Pogoda

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Zegar

Facebook

 

KLUB WIEDZY

Książka na telefon

PROJEKT

Projekt "Z Jeziorzan na spotkania z kulturą" w ramach Programu Kultura Dostępna dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego".