Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Parafia p.w. Świętej Trójcy w Jeziorzanach

Krótka historia Parafii Świętej Trójcy w Jeziorzanach

Data założenia parafii nie jest znana. Przypuszcza się, że istnieje od XVI w. Brak dokładnej informacji związany jest z faktem, że na przełomie XVI i XVII w. Jeziorzany (dawniej Łysobyki) były związane z rodziną Zbąskich, którzy byli żarliwymi innowiercami.  Zamienili oni świątynię w zbory kalwińskie. Rozebrano ołtarz , a obraz namalowany przez nieznanego artystę na desce lipowej wyrzucono. Według legendy, znalazł go chłop  z Przytoczna i podarował go do kaplicy w Woli Gułowskiej. Wybudowano tam barokową świątynię, którą obecnie możemy podziwiać. 

W 1662 r. właściciel Łysobyków – Stanisław Leszczyński, zawarł umowę z ks. Janem Zieleniewiczem o powrocie katolicyzmu i przywrócenia kościoła katolickiego. Kościół parafialny został erygowany najprawdopodobniej przez Odrowąża Pieniążka – wojewodę sieradzkiego.

20 maja 1694 r. świątynia została konsekrowana pod wezwaniem Świętej Trójcy. Aktu tego dokonał Biskup Dionisceński Sufragan i oficjałat krakowski Stanisław Szembek. Kościół był wtedy drewniany, a dach kryty słomą.

W 1781 roku dokonano wizytacji parafii. Była to drewniana plebania, budynki gospodarcze i szpital. Kościół i jego otoczenie były w opłakanym stanie. Świątynię otaczał nędzny, drewniany parkan. Obok drewnianego kościoła istniał „kościół murowany w niewiadomym roku zaczęty, dotąd nieukończony”. Tym nieukończonym kościołem był dzisiejszy o nieco innym wyglądzie. „ Była to skromna budowla, wybudowana na planie prostokąta z jednokondygnacyjną fasadą, zwieńczoną dwoma łagodnymi spływami bez ornamentu. Otwór wejściowy prostokątny na którym przepruto półkoliste okno. Od północy budynek podparto skarpą. Całość budynku prezentowała się bardzo skromnie, wręcz ubogo”.

Obecny kościół murowany pochodzi z około 1798 roku, przekształcony nieco w 1836 – skromny klasycystyczny jednonawowy, bezwieżowy.

Mimo rozlicznych trudności proboszczowie starali się zmienić oblicze świątyni.

W XIX stuleciu przeprowadzono jej remont. Dobudowano boczne kaplice, sygnaturkę, zmieniono ilość i kształt otworów okiennych. Wewnątrz kościół otrzymał szatę zbliżoną do stylu barokowego. Całość otoczono parkanem murowanym ufundowanym przez mieszkańców Krępy. Remont kościoła zbiegł się z przeniesieniem do Przytoczna cmentarza grzebalnego, który wcześniej był usytuowany w pobliżu kościoła. W roku 1896 wybudowano nową plebanię ( drewniana, otynkowana z dachem naczółkowym i gankiem oszklonym), która obok kościoła  była najbardziej reprezentacyjnym budynkiem w Łysobykach.

W historię naszego kościoła mocno wpisał się ks. Jan Kaźmierczak. To dzięki jego staraniom kościół otrzymał nową szatę. W oknach świątyni pojawiły się witraże, ułożono nowy sufit, zamontowano boczne ołtarze, w 1940 roku zainstalowano nowe organy. W 1975 roku, za posługi ks. Jana Milanowskiego ukończono budowę nowej plebanii, a w 1983 roku nowej murowanej dzwonnicy.

Z ciekawostek należy wspomnieć o figurce Matki Boskiej, która znajduje się obok plebanii. Fundatorem jej był proboszcz ks. Jan Bakiera, który wykonanie rzeźby zlecił kuzynowi Wasylkowskiemu. Figurka stoi w tym miejscudo dziś.

Źródło : „Rejestr wartości kulturowych województwa lubelskiego”, ,,Panorama Gminy Jeziorzany” .

Pogoda

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Zegar

Facebook

 

KLUB WIEDZY

Książka na telefon

PROJEKT

Projekt "Z Jeziorzan na spotkania z kulturą" w ramach Programu Kultura Dostępna dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego".