Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

POCZTA

POCZTA
Z dniem 1 września 1944 roku w lokalu Pana Michała Radomskiego zostaje uruchomiona przez agenta Jesionowskiego „Agencja Pocztowo - Telekomunikacyjna Łysobyki”. Zaprowadzono wówczas służbę nadawczo – oddawczą tylko dla przesyłek zwykłych. W krótkim czasie została uruchomiona służba telefoniczno – telegraficzna. Już od 1 października tego roku zostają wprowadzone przesyłki polecone. Pierwszy skład osobowy tej placówki to 1 pracownik umysłowy i 1 fizyczny. Od roku 1947 placówką kieruje naczelnik Zenon Szymański. W tym okresie wprowadza się kolejne usługi. Są to nadawanie paczek i listów wartościowych z obsługą 3 razy w tygodniu.
Do roku 1950 Agencja była nierentowna. Obsługiwała 3 abonentów telefonicznych, a radio nie było prowadzone przez pocztę gdyż gmina nie była zelektryfikowana. W 1950 roku naczelnikiem zostaje Stefan Mitura przeniesiony służbowo z Adamowa i w tym samym czasie zostaje uruchomionych kilka abonentów telefonicznych; między innymi Komitet PZPR-nr 12, PGR-nr 4, Ośrodek Zdrowia w Przytocznie-nr 9. W następnym roku przybywa kilku nowych: Lecznica Zwierząt-nr 5, Skup Owoców i Warzyw-nr 10, Parafia Rzymsko Katolicka-nr 14, straż OSP w Jeziorzanach i wiele innych. „Wobec takiego osiągnięcia w Agencji powstał ożywiony ruch telefoniczny i usług pocztowych, bo poczta została przewożona samochodem pocztowym, a dochody bardzo wzrosły …”. „W roku 1962 został cały obszar placówki zelektryfikowany i każdy otrzymał światło, a mając światło kto żyw zakupował, zakupuje i będzie kupował odbiorniki lampowe i telewizyjne. Urząd zarejestrował 280 radioodbiorników, 12 telewizorów i 17 abonentów telefonicznych. Placówka poczty Łysobyki przy jednej sile umysłowej i dwóch doręczycielach wiejskich jest rentowna i dochodowa, a jej dochód z drobnych opłat daje czystego dochodu brutto 120 tysięcy rocznie”.
W roku 1964 placówka zostaje przeniesiona do lokalu Pana Czesława Pudelskiego. W kolejnych latach zanotowano dużą liczbę przybywających abonentów radiowych, telewizyjnych i telefonicznych co wiązało się z corocznym przekraczaniem planu.
W lipcu 1972 roku Urząd Pocztowo Telekomunikacyjny przenosi swoją siedzibę do lokalu Pana Tadeusza Brukacza, gdzie funkcjonuje przez 14 lat.
W roku 1979 obowiązki naczelnika urzędu na okres 4 lat obejmuje Pani Jadwiga Pawelec.
Obowiązki naczelnika Urzędu od roku 1983 pełni Pani Barbara Zaprzalska. Pod jej kierownictwem placówka przechodzi szereg zmian. Zmieniają się pracownicy, następuje również zmiana lokalu. W 1986 roku UPT zostaje przeniesiony do lokalu OSP w Jeziorzanach, gdzie funkcjonuje do dnia dzisiejszego.
W roku 1992 Urząd Pocztowo Telekomunikacyjny zostaje przekształcony na dwie odrębne instytucje: Urząd Pocztowy i Telekomunikacja Polska S.A.. Obie jednostki działają w tym samym lokalu OSP w Jeziorzanach. Pracownicy Urzędu Pocztowego w Jeziorzanach czynnie włączają się do życia społecznego gminy: Dożynki Gminne, koncerty, zawody sportowe czy festyny. Wydają okolicznościowe stemple, czym wzbogacają i uatrakcyjniają imprezy.
Od 1 maja 2015 roku Urząd Pocztowy Jeziorzany został przekształcony w Filię Urzędu Pocztowego Michów.
 
 
 
 
 
 
 

Pogoda

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Zegar

Facebook

 

KLUB WIEDZY

Książka na telefon

PROJEKT

Projekt "Z Jeziorzan na spotkania z kulturą" w ramach Programu Kultura Dostępna dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego".