Historia siedmiu mostów

Poczuj Wenecję w Jeziorzanach

– Historia Siedmiu Mostów

Jeziorzany powstały w 1498 roku. Miasto to na początku leżało na wyspie Wieliska w pobliżu rzeki Wieprz.  Okolica wokół była bagienna a teren wielu mokradeł, wskutek czego budowano liczne mosty i groble. O budowie pierwszych mostów zadecydował Tadeusz Przyłuski – ówczesny właściciel,  w latach 1768-1781. Od tego czasu życie tutaj stało się wygodniejsze i lepsze.

Na przełomie lat 1810-1823 w Jeziorzanach (wcześniejszych Łysobykach) było siedem mostów.  Głównym był ,,Pontus Magnus” wybudowany około 1560 r. Most ten łączył część miasta Jeziorzan, która położona była na wyspie Wieliska z Budzyniem. Nie wiadomo, gdzie wybudowano pozostałe mosty. Nie ma żadnej informacji o ich powstaniu w licznych źródłach literatury. Możemy jedynie przypuszczać, iż tamta lokalizacja mostów niczym nie różniła się od obecnie istniejących.

Ważnym momentem w historii był rok 1915, kiedy to podczas wojny wojska   rosyjskie spaliły wszystkie mosty. Po stoczonych walkach zaczęto ich odbudowę. Rekonstrukcją ich zajął się pochodzący z Drewnika cieśla Michał Radomski. Wybudował on mosty na Wieprzu, na łysobyckim dole oraz w pobliżu Jeziórka.

Według zaczerpniętych informacji  z ,,Panoramy Gminy Jeziorzany” w 1955 roku rozpoczęto budowę betonowego mostu na Wieprzu. Najpierw rozebrano stary most, a następnie powstał tzw. most objazdowy dla przechodniów w pobliżu remizy. Środki transportu takie jak wozy konne, samochody przepływały promem, którym operował Jan Płodzień. Budowę mostu zakończono w 1959 r. Następnie usypano wał ziemny dzieląc dół łysobycki na połowę, a następnie połączono go  z wałem od strony Drewnika. Do budowy tego wału wykorzystano ziemie z pobliskich pastwisk. Kolejnym wybudowanym mostem był betonowy most na Jeziórku, który zbudowano w latach 1964 – 1969. Następnie w latach 70-tych wybudowano mosty na Drewniku i na drogach dojazdowych do łąk. Istniał jeszcze jeden drewniany most pomiędzy Jeziorzanami a Przytocznem. Został on rozebrany w latach 70-tych kładąc na jego miejsce betonowe przepusty.

Z ciekawostek należy dodać, iż ostatnia przebudowa mostu w Jeziorzanach przy ul. Blizockiej miała miejsce w 2017 r. Wraz z przebudową mostu została wykonana modernizacja drogi powiatowej o długości prawie 730 m.

Obecnie w naszej miejscowości znajduje się sześć mostów.

Zachęcamy do spacerów po mostach w Jeziorzanach.

W galerii prezentujemy zdjęcia tych mostów.

Historia Siedmiu Mostów

Utworzono dnia 27.10.2020, 12:17