Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

100 lat OSP w Jeziorzanach

  

100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej
w Jeziorzanach

                Uroczyste obchody 100 -lecia OSP w Jeziorzanach zbiegły się z obchodami 100 -rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

   Na uroczystość zostały zaproszone jednostki OSP z terenu powiatu, przedstawiciele władz wojewódzkich i powiatowych Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz władze samorządowe. 2 września 2018 roku zebrane przed strażnicą OSP w Jeziorzanach oddziały straży, na czele z orkiestrą OSP z Lubartowa przemaszerowały do kościoła parafialnego na uroczystą mszę świętą.

Po mszy wszystkie oddziały pod dowództwem druha Ryszarda Szabelskiego przemaszerowały na plac oficjalnych uroczystości - przed budynek OSP w Jeziorzanach. Po złożeniu meldunku nastąpiło wciągnięcie flagi na maszt. Następnie głos zabrał gospodarz Gminy Jeziorzany Pan Jarosław Radomski oraz Prezes OSP w Jeziorzanach Zdzisław Szczepaniak.

Podczas tych uroczystości pożegnano stary i nadano nowy sztandar dla jednostki OSP w Jeziorzanach.

"Jest to podniosła chwila dla każdej jednostki, jest wyrazem zasług i poświęcenia. Sztandar, dawna chorągiew, stanowi symbol charakteryzujący godność jednoczącą ludzi we wspólnym działaniu dla ogólnego dobra. Chlubne tradycje strażackie wiążą się z odwagą i gotowością do niesienia bezinteresownej pomocy w obliczu zagrożenia życia, zdrowia i mienia. W okresach szczególnie trudnych dla niepodległości Ojczyzny brać strażacka stawała w jej obronie, dając przykład głębokiego patriotyzmu. Wypełnianie strażackich powinności wymagało i stale wymaga gotowości do największych poświęceń. Właśnie takie przykłady strażackich postaw są źródłem społecznego uznania i szacunku. Dowodem godności i honoru jakim szczyci się Ochotnicza Straż Pożarna jest posiadanie sztandaru. Fakt ufundowania sztandaru jest wyrazem najwyższego społecznego
uznania, bo sztandar jest nie tylko znakiem identyfikacyjnym, ale przede wszystkim znakiem tożsamości dla strażaków danej Ochotniczej Straży Pożarnej. "

Fundatorem sztandaru jest Wspólnota Gruntowa Wsi Jeziorzany.

Uroczystość ta stała się okazją do odznaczenia zasłużonych działaczy i i członków OSP w Jeziorzanach. Po oficjalnych uroczystościach strażacy zaprosili gości i mieszkańców Jeziorzan na wspólne biesiadowanie. 

Kalendarium historyczne OSP Jeziorzany

Osada Łysobyki do roku 1918 nie posiadała zorganizowanej straży pożarnej, mimo to jednak celem samoobronnej przed pożarami w posiadaniu osady znajdował się prymitywny sprzęt pożarniczy – przechowywany w szopie przeznaczonej do tego celu. Również cały teren ówczesnej gminy nie posiadał żadnej jednostki przeciwpożarowej.

18 października 1918 roku świetlejsi gospodarze osady Łysobyk i wsie z terenu działania gminy postanowili powołać do życia Towarzystwo Straży Ogniowej Ochotniczej.

 Pierwszemu zebraniu przewodniczył inspektor pożarnictwa p. Dudkiewicz przy udziale assesorów : Jankowskiego Aleksandra – właściciela majatku Ostrów, Glinnickiego Aleksandra – właściciela apteki, Kułaka Wojciecha – Wójta Gminy, Kułaka Wojciecha- rolnika, Protasiewicza Ludwika – sekretarza Gminy. Na tym zebraniu przyjęto jednogłośnie uchwałę o powołaniu Straży Ogniowej Ochotniczej w Łysobykach, która swoim działaniem miała obejmować teren całej gminy.

Faktyczną działalność Straż Ogniowa rozpoczęła na początku 1919 r. przejmując od osady sprzęt gaśniczy: 2 sikawki ręczne, 5 bosaków, 5 beczkowozów dwukołowych, 2 węże ssawne oraz kilkanaście m.b. węża 58 mm.  Przyjęto również szopę drewnianą, którą nazwano „Remizą Strażacka”.

 W tym samym roku dokonano zakupu : 15 łokci węża tłocznego, 28 hełmów strażackich szeregowych i 2 oficerskich, 2 pochodni, 10 toporków i jedną trąbkę sygnałową.

W 1919 r. odbyło się ogólne zebranie Straży Ogniowej Ochotniczej podczas którego wybrano zarząd w składzie:

Prezes – Aleksander Jankowski

Wiceprezes – Ludwik Protasiewicz

Członkowie zarządu : Maciej Aftyka, Józef Machul, Franciszek Wójcicki

Naczelnik – ks. Aleksander Zaręba

Pomocnik naczelnika – Jan Kochański

Gospodarz – Jan Rogalski

Skarbnik – Stanisław Wójcicki.

1 lipca 1920 r. na zebraniu Zarządu uchwalono o przystąpieniu do Związku Floriańskiego w Warszawie, opłacając składkę w wysokości 40 marek. W tym samych roku zorganizowano przedstawienie „Jasełka” uzyskując dochód  1525,50 marek, z którego zakupiono węża tłoczonego.

W roku 1921 zakupiono 27 mundurów oraz ufundowano sztandar. W tym roku po raz pierwszy straż otrzymała dotację z Wydziału Powiatowego Sejmiku w Łukowie w kwocie 15000 marek, którą przeznaczono na zakup

7 kasków mosiężnych i topory.

1923 rok podjęto uchwałę o powołaniu orkiestry strażackiej i wydaniu legitymacji członkowskich oraz zakupie wozu rekwizytowego. W tym samym roku zakupiono 10 sztuk instrumentów muzycznych, których zakup sfinansowano ze środków zebranych wśród okolicznej ludności i majątków. Pierwszym kapelmistrzem został Hieronim Kowalski. Orkiestra jeszcze w tym samym roku dała pierwsze występy. Zakupiono pierwszą drabinkę strażacką.

6 stycznia 1927 r. na posiedzeniu zarządu straży podjęto jednogłośną uchwałę o budowie remizy strażackiej składającej się z dwóch kondygnacji. Na dolnej kondygnacji miało mieścić się pomieszczenie na sprzęt strażacki, sklep spółkowy, skład. Na górnej mieszkanie i scena z salą widowiskową. Fundusze miano pozyskać z dobrowolnych wpłat od zamożniejszych gospodarzy, występów orkiestry, darowizn, kredytów,  zbiórek oraz dotacji gminy.

17 maja 1928 r. rozpoczęto budowę remizy. Zakupiono pierwszą partię cementu i przystąpiono do wyrobu pustaków.

W 1935 roku dokończono budowę remizy, która nie była jak planowano piętrowa. Ze względu na brak funduszy i pomimo ogromnego zaangażowania członków straży powstała tylko jedna kondygnacja.

Lata 1939-1945 to lata okupacji i działań wojennych. To lata zahamowania rozwoju jednostki. Okupant zakazał prowadzenia działalności , oprócz akcji gaśniczych. Natomiast zmuszał strażaków do pełnienia wart całodobowych : w remizie, na wieży kościelnej i moście.

W 1944 roku zaginął sztandar jednostki podczas przebywania w remizie wojska.

W 1946 roku jednostka zaczęła działać aktywnie. Zbierano fundusze na działalność wśród miejscowej ludności ze składek strażaków oraz z organizacji zabaw. Za uzyskane pieniądze uzupełniano i remontowano sprzęt. Wybrano również nowego gospodarza, którym został Michał Buczyński.

W 1947 roku jednostka brała czynny udział w akcji przeciwpowodziowej a szczególnie przy zabezpieczeniu mostu. Za bohaterską postawę został wyróżniony naczelnik jednostki Stanisław Szabelski.

W 1955 roku na walnym zgromadzeniu członków powołano nowe władze OSP, na czele z komendantem Stanisławem Szabelskim

W 1959 roku dzięki staraniom Zarządu i pomocy Komendy Powiatowej – jednostka zakupiła z demobilu samochód typu „Dege 3/4”.

w 1960 roku postanowiono ponownie powołać do życia orkiestrę. Rozpoczęto zakup nowych i naprawę posiadanych instrumentów. W tym samym roku orkiestra dała pierwsze występy.

w 1965r. podjęto uchwałę o dobudowie piętra nad obecnie użytkowaną remizą. Rozpoczęto gromadzenie materiałów oraz zlecono sporządzenie dokumentacji. Budowę ukończono pięć lat później.

W 1979 roku na piętrze strażnicy została uruchomiona filia Zakładów Elektronicznych „Kasprzak” w Lubartowie. Od 1986 roku w budynku OSP znajduje się Urząd Pocztowo-Telekomunikacyjny.

Ponadto udostępniono pomieszczenia pietra na działalność Gminnego Ośrodka Kultury.

W 1997 r. decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie z dnia 18 września 1997r. jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

W 2018 roku OSP w Jeziorzanach obchodzi doniosły jubileusz istnienia 100-lecia zaszczytnej służby honorowej w obronie mienia i życia ludzi.

W uroczystości brały udział jednostki OSP z terenu powiatu, przedstawiciele władz wojewódzkich i powiatowych Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz władze samorządowe. Uroczystość ta stała się okazją do odznaczenia zasłużonych działaczy i członków OSP. W dniu 2.09.2018 r.  podczas uroczystości obchodów 100-lecia OSP w Jeziorzanach Wspólnota Gruntowa Wsi Jeziorzany funduje nowy sztandar dla jednostki.

OSP działa do dzisiaj. Głównymi zadaniami jej jest gaszenie pożarów, ratownictwo techniczne, w szczególności na drogach, ewakuacja poszkodowanych lub zagrożonych ludzi i zwierząt oraz zagrożonego mienia, oznakowanie i zabezpieczenie miejsc prowadzenia działań ratowniczych, prowadzenie działań ratowniczych na obszarach wodnych, w tym podczas powodzi, usuwanie skutków zdarzeń w szczególności po przejściu anomalii pogodowych i udzielanie pomocy socjalnej poszkodowanym.

100 lat OSP w Jeziorzanach

Utworzono dnia 02.10.2018, 15:51

Pogoda

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Zegar

Facebook

 

KLUB WIEDZY

Książka na telefon

PROJEKT

Projekt "Z Jeziorzan na spotkania z kulturą" w ramach Programu Kultura Dostępna dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego".